A COTILLION
Kli-Rozmis Barbara 2016.01.28. 10:47
A BL - A CSSZR SZLETSNAPJNAK ELESTJN
A filmbl jl ismerjk az els rsz bli jelenett. A blt augusztus 17-n, nem Ferenc 23. szletsnapjn, hanem annak elestjn rendeztk meg. gy, mint a filmben, Sisi eredetileg nem vett volna rszt rajta. Valjban nem Zsfia, hanem a csszr krsre hvtk t meg, s, mint mr az elbb olvashat volt, nem itt tallkozott elszr a hercegn Erzsbettel. lnken magunk el kpzelhetjk a filmbli jelenetet, amikor Sisi vilgoskk, csillog dsztsekkel elltott bli ruhban, loknikban lelg hajban gymnt nyllal belibben a blterembe Ferenc Jzsef legnagyobb meglepetsre. Heln - akrcsak a mozifilmben -csodaszp fehr selyemruht viselt; azonban Sisin egy, a nvrnl sokkal szernyebb, egyszer barackszn tllruht (Cars szerint) vagy rzss fehr muszlinruht (Corti szerint), amelyet az induls eltt nem sokkal kszttettek a szmra. Az kszer azonban a mozivszonhoz hasonlan a hajban volt. Aki ott volt a blon, lthatta Erzsbet hajban a kis gymnt nyilat, ami htraszortotta „homlokrl aranybarna hajnak hullmait” (Corti, 21).
“Azt hiszem, a leend csszrnnkkal tncoltam!”
A fenti mondat Hugo von Weckbeckert szjbl hangzott el, akit Zsfia fhercegn azrt krt fel, hogy megnzze, unokahga hogy tncol. Ferenc Jzsef szrnysegdjnek lehetetlensg volt nem szrevennie, hogy a csszr folyamatosan kis tncpartnert figyeli.
A flnk Erzsbet igyekezett a legjobb tudsa szerint tncolni. Elrkezett a cotillion – tnc ideje. A filmet nzve lthatjuk, ahogyan a csszr magabiztos lptekkel egyenesen Sisihez ment, s tnyjtja neki az sszes csokrot, holott ez az etikett ellen is vtsg, hiszen minden hlgynek kellett volna adnia egy-egy bokrtt, akivel tncolt. Ez a hatsos jelenet a valsgban is hasonlan zajlott le a meghvottak nagy megdbbensre, br a csszr csak egy csokor rzst nyjtott t Sisinek, aki fel sem fogta, hogy ez egyet jelent a lnykrssel. Hamann szerint, amikor megkrdeztk
Erzsbettl, hogy feltnt-e neki a csszr figyelmessge, a lny ennyit mondott:
“Nem, csak zavarba hozott.”
Az ott lvk termszetesen kivtel nlkl tudtk, hogy mi trtnik, s hogy Ferenc Jzsef menyasszonya nem Heln, hanem a kis Erzsbet lesz. Sisi zavarban volt, de mivel nem ismerte jl az etikettet s ez volt az els igazi blja, nem tudta, hogy ez mit jelent, a jelenlevk dbbent pillantsai miatti zavart pedig alig tudta leplezni.Nehezen viselte, ha kzppontban volt, s ez ksbb sem lett mskpp. A csokor tadsa utn a csszr tncolt Erzsbettel, aki zavarban idnknt elfelejtette, milyen lps kvetkezik, Ferenc Jzsef azonban ilyenkor a flbe sgta, hogy mit lpjen.
A mozivsznon, ellenttben a valsggal, az ifj pr nem tncolt egymssal, hanem az ljenzsek kzepette kivonult a Schnbrunni Kastly erklyre, ahol a csszr szletsnapja alkalmbl rendezett tzijtkot tekintettk meg. A trtnelmi valsgban Ferenc Jzsef csak az eljegyzs utni dleltti misn mutatta be hivatalosan is menyasszonyt.
MSNAPI STAKOCSIKZS
Ez a jelenet nincs benne a filmben, de ahhoz, hogy valamifle kpet kapjunk Nen elkpzelhet lelki erejrl, rdemes megemlteni. Erzsbetet a msnapi stakocsikzs igen megviselhette. Ferenc Jzsef s Zsfia fhercegn Nent s Sisit elvitte egy rvid kocsikzsra. A csszr sugrzott az rmtl s folyton Sisit nzte. Corti grftl tudjuk, hogy csak Nen beszlt, „hangosan, sokat s jkedven, csakhogy mindenkinek az” volt „az rzse, hogy minden, amit mond, kiss nyomottan s mesterklten hangzik”.
„De krlek, knyrgk, ne erszakold Sisinl a dolgot”
Zsfia fhercegn, akrcsak a filmben, mg tesz nhny prblkozst fia meggyzse rdekben, de vgl knytelen volt belenyugodni abba, hogy Sisi lesz Ausztria jvendbeli csszrnja. Ltszlag belenyugszik, de mr ekkor elhatrozza, hogy majd maga tneveli a rakonctlan unokahgt. A filmben Zsfia kzli Erzsbettel, hogy a csszr t kvnja elvenni felesgl, a valsgban viszont ez is msknt trtnik.
Corti grf szerint Ferenc Jzsef krte anyjt, puhatolzzon kiszemeltjnl: „De krlek, knyrgk, ne erszakold Sisinl a dolgot, mert az n helyzetem nagyon nehz, s Isten a megmondhatja, nem rm megosztani velem.” Miutn Zsfia kzli testvrvel fia vlasztst, Ludovika az, aki beszl Sisivel, aki lltlag a kvetkez vlaszt adja: „De ht elkpzelhet, hogy valaki ne szerethessen egy ilyen frfit? Csak azt nem rtem, hogyan gondolhatott rm? Hiszen olyan fiatal, olyan jelentktelen vagyok. Mindent elkvetnk, hogy boldogg tegyem a csszrt, csak azt nem tudom, vajon sikerl-e?”Majd msnap, augusztus 19-n srva mondja nevelnjnek: „Igen, szeretem a csszrt. Csak ne volna csszr!” (Az idzetek Corti grf knyvben olvashatk.)
AZ ELJEGYZS
A eljegyzsre augusztus 19-n reggel az ischli szllodban kerlt sor, majd hivatalosan 11 rakor a plbniatemplomban krte Ferenc Jzsef a pap ldst. A templomba belpve Zsfia fhercegn jelkpesen htralp, hogy leend menyt engedje elszr belpni. Ezt a jelkpes gesztust Erzsbetet kivve szinte mindenki szrevette, s ebbl arra kvetkeztek, hogy Zsfia httrbe vonul. Termszetesen, mint ahogyan a trtnelem beigazolta, eme vrakozsnak a csszr anyja nem tett eleget.
A jelenlvk lthattk, hogy a csszr nagyon boldog volt. s hogy Sisi hogy fogadta a hirtelen rszakadt npszersget?Elszr boldog volt, amikor Ferenc Jzsef megkrte a kezt, de a sok nnepsg s rdeklds hatsra zavarba jtt, s sokat srt. A filmen is lthatjuk a kis bajor hercegn szomorsgt s flelmeit az eltte ll reprezentatv lete miatt. A valsgban Sisi sokkal jobban flt, rettegett s elszomorodott a r vr esemnyek miatt. Csak kicsit enyhtett szomorsgn s zavarn az, hogy a csszr tapintatosan s bkezen viselkedett vele mindvgig, amely minden gesztusban megnyilvnult.
s hogy hogyan rintette az eljegyzs a kt hoppon maradt fiatalt, Nent s Kroly Lajost?
Kroly Lajos az els perctl rjtt arra, hogy Ferenc nem Nent, hanem Sisit szemelte ki magnak. Azonnal kzli is ezt anyjval, Zsfival, aki nincs hozzszokva ahhoz, hogy szeretett Francija ellenkezzen vele, gy kptelen hinni a kisebbik finak. Ami Nent illeti, igyekezett mltsgteljesen viselni a visszautastst. Termszetesen, mint minden nt, mlyen megviselte a megalztats, hiszen kztudott volt, hogy nem Sisi, hanem lett volna a leend csszrn. Szerencsre viszonylag hamar tltette magt a csaldson, s szeret testvrknt llt egsz letben Sisi mellett.
Kp: Nen (alacsonyabban l alak) s Sisi (stt ruhban) hszas veiben
“Csak azt nem rtem, hogyan gondolhatott rm? Hiszen olyan fiatal, olyan jelentktelen vagyok.”
Ferenc Jzsef mr akkor felismerte, amit sokan csak ksbb, hogy Erzsbetben van valamifle ellenllhatatlan bj. Erre ccse, Kroly Lajos, minden bizonnyal hamarabb rjtt, mert legels tallkozsuk utn, vekkel az ischli eltt, mg egy gyrt is adott a gyermek Sisinek. Erre a filmben is van tbbszr utals. Hamanntl tudjuk, hogy Erzsbetrl tbb festmnyt is ksztenek kzvetlenl az eljegyzs utn. Hossz rkat kell vgiglnie emiatt, s hogy ne unatkozzon, a szerelmes csszr mindekzben szrakoztatta ifj menyasszonyt. Sisi bjra utalva Corti grf feljegyzi a csszrn letrajzban, a mvsz szavait, miszerint soha mg ilyen kedves arcot nem festett. A legszebb a dologban, hogy ppensggel nem hangzik hzelgsnek, hanem teljesen szinte.”
A trilgia els rsznek bli jelenetben Zsfia fhercegn megjegyzi unokahgnak, Sisinek, hogy nem valami magas. Az egy dolog, hogy nem a csszr anyja vilgostotta fel a bajor hercegnt, arrl, hogy Ferenc Jzsef felesgl szeretn venni, de errl mg a ksbbiekben lesz sz. Az viszont hatalmas tveds, hogy a fhercegn Sisit alacsonynak tartotta! Erzsbet, a maga 172 centimtervel akkoriban, s mg ma is, magas nnek szmtott. St, a csszr alacsonyabb volt nla, de ezt a kettejkrl kszlt festmnyeken a mesterek gyesen lcztk.
A hszas vei kzeptl Erzsbetet tartottk kora egyik legszebb asszonynak. Sisi klnsen akkor vlt igazi szpsgg, amikor tudatba kerlt sajt adottsgainak s az emberekre gyakorolt hatsnak. Ezutn igyekezett ezt az ert tudatosan is hasznlni cljai elrse rdekben, leginkbb a csszrral szemben.
A szpsgrl szlva fel kell hvnunk a figyelmet a szereplk sminkjre. A 19. szzadban nem volt divatos az ers smink, illetve leginkbb a sznsznk szoksa volt festeni magukat, amit az arisztokrcia rendszerint meg is vetett. Erzsbet csszrn s kirlyn a ksbbi veiben sem hasznlt mg egy leheletnyi pdert sem, szempillit s a hajt is csak termszetes mdszerekkel stttette, s nem mestersgesen, smink gyannt. Az 1950-es vekben azonban mg nem ismertk a termszetes smink fogalmt, gyhogy ezt nem rhatjuk a film szmljra.
A HELYSZNEK
A Sissi trilgia els rsznek helysznei tkletes vlasztsok. A film legtbb jelenett egyrszt Ischlben, a csszri villban forgattk. Szintn Hamanntl tudjuk, hogy ezt a villt a csald rendszeresen kibrelte a vadszati szezonra. Az eljegyzs utn Zsfia fhercegn megvsrolta, s tpttette csszri nyaralnak. Ferenc Jzsef ksbb mg kt szrnnyal bvtette, hogy szeretett felesgnek kezdbetje, “E”, alakja legyen az pletnek. A filmben is ebben a formban lthatjuk:
A msik vals helyszn a Schnbrunni Kastly, a csszri csaldi nyri rezidencija, ahol, gy, mint a filmben is, Erzsbetet menyasszonyknt a csaldjval elszllsoljk. (Bal oldali kp)
A possenhofeni jeleneteket valsznleg nem eredeti helykn forgattk, azonban igyekeztek a valshoz egy nmikpp hasonl helysznt illetve pletet ltrehozni, ami mreteiben kisebb, de legalbb abban hasonlt az eredetire, hogy egy rsze zld nvnyzettel van befuttatva.
A Possenhofeni Kastly. a gyermek Sisi lakhelye, akkor s ma (ma nem ltogathat, laksokra van felosztva)
Ami trilgia els rsznek prbeszdeit s karaktereit illeti, a filmben, sok mondat, ami a szereplk szjbl elhangzik, vals dialgusokon alapszik. Erzsbet letrajzri beszmoljt olvasva lthatjuk, hogy nagy rszt msok mondtk, s nem azon szemlyeknek, mint a vsznon.
A karakterek szemlyisge szintn kveti az tvenes vek filmjeinek kzzlst, azonban igyekszik a valsghoz hasonl alakokat megmintzni. Vannak azonban olyan szereplk, akik a kpzelet szlemnyei, pldul a tvrdt vezet ids frfi, illetve a film viccmestere, Boeckle ezredes. A katonk kzl viszont vals szerepl a Ferenc Jzseffel egy kocsiban utaz Grnne grf, aki Zsfia fhercegn nagy meglepetsre a csszr nlkl rkezik az ischli villhoz, ahol tea dlutnt rendeztek a fiatalok, Heln s Ferenc megismerkedshez.
A szereplkkel kapcsolatban lljon itt mg egy jelents szrevtel a csszri pr testvreit illeten! A film kezd jeleneteiben lthatjuk a possenhofeni csaldot. A kt idsebb nvr, Erzsbet s Nen fiatalabb testvreit nem nevezik meg
, viszont kzel azonos kor gyerekeket lthatunk. A valsgban a testvrek orgonaspknt kvettk egymst, s legtbbjknek vagy mindegyiknek volt beceneve is, amely a szlk s a gyerekek kztti meghittebb kapcsolat megnyilvnulsa lehetett. A legidsebb, Lajos Vilmos Herceg (1831), akit a trilgia msodik rszben lthatunk is, t kveti Heln (Nen, 1834), majd Erzsbet (Sisi, 1837). A leend csszrnnl kt vvel fiatalabb csak Kroly Tivadar (Gackl, magyarul Ld, 1839), ngy vvel Mria Zsfia (1841) s hat vvel Matild (Verb, 1843). Valban kicsi lehetett mg ekkor a Sisinl a ‘47 februrjban szletett Zsfia Sarolta s a ‘49 decemberben szletett Miksa Emnuel (Mapperl, magyarul Mappcska).
Ferenc Jzsef egy testvre, a kis Sisibe valban szerelmes Kroly Lajos jelenik meg csak a vsznon, azonban meg kell jegyeznnk, hogy Zsfia fhercegnnek volt mg kt msik fia is: Ferdinnd Miksa, ksbbi mexiki csszr, aki rvid uralkodsnak kegyetlen kivgzse vetett vget, s a Ferenc Jzsefnl tizenkt vvel fiatalabb homoszexulis hajlam Lajos Viktor. Legalbb a csszri pr filmbli eskvjn az utbbi kt csnek is mindenkppen ott lett volna a helye, ezzel szemben mg csak utals sincs rjuk.
HAZAUTAZS
A tizent s fl ves Sisi, immron a csszr menyasszony, augsztus 19-n utazott haza anyjval, Ludovikval, hogy felkszljn csszrni szerepre...
Felhasznlt irodalom:
Brigitte Hamann: Erzsbet kirlyn. Eurpa Knyvkiad, 2012
Grf Corti Egon: Erzsbet. Rvai Kads, Budapest, 1935
Jean des Cars: Sisi avagy a vgzet. Magyar Knyvklub, Budapest, 2001
Sos Istvn: Sisi s csaldja. Erzsbet, a magyarok kirlynja. Rubicon, Budapest, 2001
F. Dzsa Katalin: A vilg legszebb asszonya. Erzsbet, a magyarok kirlynja. Rubicon, Budapest, 2001
A honlapon kzztett rsok sajt szellemi munkm termkei. Engedlyem nlkli teljes vagy rszleges kzlsk plgiumnak minsl, s jogi eljrst von maga utn!
|